Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
hamburger overlay

Cinsellik

Diyabet cinsel yaşamı nasıl etkiler?

Diyabette bazen cinsel organlara kan sağlayan damarlar da zarar görüp daralmış olabilir. Bu olay genel damar sertliğinin bir parçasıdır ve sigara içenlerde daha sıkça görülür ve cinsel fonksiyon bozukluğuna yol açabilir. Cinsel yaşamı etkileyebilecek nedenlerden biri de diyabete bağlı otonom nöropati adını verdiğimiz bozukluktur. Otonom sinir sistemi, bizim isteğimiz dışında otomatik olarak çalışan sinir sistemimizdir. Cinsel organlarımızın duyarlılığı bu sistemin sağlıklı çalışmasına bağlıdır. Görme, işitme, hissetme, dokunma gibi uyaranlara karşı cinsel organlarımızın verdiği yanıt otonom sinir sisteminin normal çalışması sayesinde gerçekleşir. Cinsel organların kanla dolmasını sağlayan, buradaki kan dolaşımını hızlandıran, alınan uyarıları merkeze taşıyan ve oradan gelen uyarıları da cinsel organlara ileten sistem “otonom” sinir sistemimizdir.

Şeker hastalarında cinsel fonksiyon bozukluklarının nedenleri nelerdir?

Diyabet hastalarında rastlanan cinsel fonksiyon bozukluğu, özellikle başlangıçta ruhsal kaynaklı olabilir. Örneğin; stres, cinsel beraberlik için uygun olmayan mekanlar, cinsel partner ile uyumsuzluk gibi nedenlerle de iktidarsızlık oluşabilir.

Diyabet zaman geçtikçe birtakım bozukluklara neden olabilir. Bunlardan birisi de otonom nöropati adını verdiğimiz bozukluktur. Otonom sinir sistemi, bizim isteğimiz dışında otomatik olarak çalışan sinir sistemimizdir. Cinsel organlarımızın duyarlılığı bu sistemin sağlıklı çalışmasına bağlıdır. Görme, işitme, hissetme, dokunma gibi uyaranlara karşı cinsel organlarımızın verdiği yanıt otonom sinir sisteminin normal çalışması sayesinde gerçekleşir. Cinsel organların kanla dolmasını sağlayan, buradaki kan dolaşımını hızlandıran, alınan uyarıları merkeze taşıyan ve oradan gelen uyarıları da cinsel organlara ileten sistem “otonom” sinir sistemimizdir.

Metabolizma bozukluğu, özellikle yüksek şeker ve geçen yıllar, sinirlerde bazı metabolik artıkların birikmesine ve yapılarının bozulmasına yol açar. Diyabette bazen cinsel organlara kan sağlayan damarlar da zarar görüp daralmış olabilir. Bu olay genel damar sertliğinin bir parçasıdır ve sigara içenlerde daha sık görülür.

Sık görülen cinsel fonksiyon bozuklukları nelerdir?

Erkekte, penisin sertleşmesinde azalma ve gece kendiliğinden olan sertleşmenin kaybolması görülebilir. Nöropatiye bağlı cinsel aktivite azalması, yıllar içinde yavaş yavaş ortaya çıkar ve ilerler. Erkekte cinsel fonksiyon bozukluğunun tanınması kolaydır. Fakat kadında gizli kalabilir. Kadında bir cinsel soğukluğun gelişmesi söz konusu olabilir. Bu durum uyarılmanın azalması, uyaranlara cinsel organ yanıtının kaybolması sonucu ortaya çıkar.

Cinsel fonksiyon bozukluklarının kullanılan ilaçlarla bağlantısı var mıdır?

Dikkat edilmesi gereken nokta; bazı ilaçların da cinsel yetersizliğe (empotans) yol açabileceğidir. Bunlar; sinir sistemi üzerinde etkili olabilen tansiyon düşürücü ilaçlar, sakinleştiriciler, depresyon önleyici ilaçlardır. Ayrıca kalp yetersizliği, bel bölgesindeki sinirlerin normal işlevlerini etkileyebilen bel fıtığı adı ile bilinen disk hernileri, bel bölgesinde sinirlerle ilgili ameliyatlar, aşırı alkol veya sigara kullanımı da iktidarsızlık yapabilir. Bir empotans durumunda hekime başvurulmalıdır.

Psikolojik, organik ya da ilaca bağlı olup olmadığı araştırılmalıdır. Tanı konması her durumda sağlıklı bir cinsel yaşam için kaçınılmazdır. Bugünkü bilgilerimizle psikolojik veya organik yani diyabetik nöropatiye bağlı iktidarsızlığı ayırabiliyoruz.

Cinsel fonksiyon bozuklukları tedavi edilebilir mi?

Eğer kişide psikolojik nedenlerle iktidarsızlık gelişmişse bu, çeşitli psikolojik destek tedavi yöntemleri ile giderilebilmektedir. Son yıllarda kullanıma giren bazı ilaçlar da diyabetik nöropatiye bağlı iktidarsızlığın tedavisinde başarı ile kullanılmaktadır. Size en uygun tedavi için hekiminize başvurunuz.

Paylaş