Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
hamburger overlay

Diyabetten Korunabilir miyim?

Diyabetten korunmanın birincil yolu obeziteye karşı önlem almaktır. Bel çevresinin yağlanması ile başlayan ve önlenmediği durumlarda obezite ile sonuçlanan kilo artışlarının ilerleyen yaşlarda Tip II diyabete sebep olması olasıdır.

Sağlıklı beslenme, her hastalıktan koruma sağlayan etkenlerden biri olduğu gibi diyabete yakalanma riskini de azaltır. Vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri alabilmek için her gıdadan yeterli miktarda almak gerekir.

Diyabetten korunmanın bir diğer yolu da spor hayatından uzak durmamaktır. Zinde ve sağlıklı bir vücudun tüm hastalıklara karşı koruma geliştirmesi daha kolaydır. Egzersiz yapıp sigara ve alkolden uzak durarak öncelikle diyabetten, beraberinde kanser ve kalp damar hastalıklarından korunmuş olursunuz.

Gizli şekere dikkat!

Pre-diyabet yani gizli şeker, diyabet hastası olmadığınız halde kan şekerinizin yüksek seyretmesi anlamına gelir. Gizli şeker belirti göstermeyebilir ve şikayetlere sebep olmayabilir fakat teşhisini takip eden 10 yıl içerisinde Tip II diyabete sebep olma riski taşır. Pre-diyabet hastalarının, yaşam tarzı değişiklikleriyle Tip II diyabete yakalanma riskini %58 oranında düşürmesi mümkün olduğundan, doğru beslenme ve düzenli egzersiz yapma burada da karşımıza çıkar.

Paylaş